Zapalenie prostaty

Prostata, to gruczoł krokowy, który prawidłowy funkcjonujący nie powoduje występowania żadnych nieprzyjemnych objawów u mężczyzn przed ukończeniem 50 roku życia. Choć jego przerost jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym związanym ze starzeniem i dopiero w późniejszych latach życia, zaczyna powodować jakiś dyskomfort, zdarzają się inne przypadłości związane z prostatą. Jest to stan zapalny, który może mieć przebieg zarówno ostry jak i przewlekły.

Zapalenie prostaty objawy

W przypadku pojawienia się stanu zapalnego prostaty, pierwsze niepokojące objawy jakie mogą się pojawić to uczucie parcia na pęcherz i pieczenia przy oddawaniu moczu. Jednak mówiąc o objawach należy wyróżnić ostre i przewlekłe zapalenie prostaty.

Do objawów ostrego zapalenia prostaty zaliczamy ból w okolicy krocza, prącia, odbytu, pachwin i lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a podczas siedzenia ból krocza, częste i bolesne oddawanie moczu – może pojawić się nawet jego zatrzymanie, uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu czy ropna wydzielina z cewki moczowej. Dolegliwościom może towarzyszyć gorączka, a badanie per rectum wykazuje obrzęk gruczołu krokowego i jego bolesność.

Jeżeli zauważyłeś u siebie któryś z objawów koniecznie udaj się do urologa!

Przewlekłemu zapaleniu prostaty, które przebiega łagodniej niż jego ostra firma, towarzyszy bolesność oddawania moczu i uczucie parcia na pęcherz, ból krocza i zewnętrznych narządów płciowych. Mężczyźni doświadczają zaburzeń erekcji oraz bólu podczas wytrysku. Te dolegliwości nazywane także zespołem bólowym miednicy mniejszej mogą negatywnie wpływać na kondycję psychiczną mężczyzn.

Ostre zapalenie prostaty – przyczyny

Opisując przyczyny powstawanie stanów zapalnych prostaty także należy dokonać podziału na jego ostrą i przewlekłą formę.

Do głównych przyczyn ostrego zapalenia prostaty zaliczamy infekcje bakteryjne (E. Coli), wirusowe, infekcje układu moczowego, a także konsekwencje cewnikowania, przebytych zabiegów urologicznych, utrudniających odpływ moczy kamieni sterczowych czy rzeżączki.

W przypadku wystąpienia objawów ostrego zapalenia prostaty niezbędna jest pilna interwencja lekarska. W niektórych przypadkach ten stan wiąże się z występowaniem bakterii we krwi.

Przewlekłe zapalenie prostaty przyczyny

Za przyczynę przewlekłego stanu zapalnego prostaty uważa się niewyleczone ostre zapalenie prostaty – zarówno bakteryjne jak i niebakteryjne, jednak trudno jednoznacznie ustalić jego przyczynę. Mogą ja powodować zaburzenia w regulacji nerwowej cewki moczowej czy napięcia mięśni prostaty.

Jak wyleczyć bakteryjne zapalenie prostaty?

W przypadku bakteryjnego zapalenia prostaty stosuje się leczenie antybiotykami przez okres przynajmniej 4 tygodni, jednak decyzję o leczeniu podejmuje lekarz. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ taka infekcja może skończyć się nawet zatrzymaniem moczu i koniecznością założenia cewnika. Wspomagająca oprócz antybiotykoterapii można włączyć lei przeciwbólowe i rozkurczowe, ponadto zalecane jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i odpoczynek.

Jak wyleczyć przewlekłe zapalenie prostaty?

Istnieją różne sposoby leczenia przewlekłego zapalenia prostaty i zależą od przyczyn, jednak zazwyczaj jest to leczenia długotrwałe. Można stosować w tym celu antybiotyki, środki rozkurczające mięśnie gładkie, środki przeciwbólowe czy przeciwzapalne czy blokujące działanie testosteronu na gruczoł krokowy. Uzupełnieniem terapii mogą być gorące nasiadówki lub wyeliminowanie z diety kofeiny, alkoholu, czy pikantnych potraw. Zastosowanie powyższych środków nie zawsze jest gwarancją wyleczenia dolegliwości, a ostatecznością jest usunięcie gruczołu prostaty.

Jak zbadać zapalenie prostaty?

W diagnostyce zapalenia prostaty, oprócz badania per rectum, wykonuje się ogólne i bakteriologiczne badania moczu jak również posiew nasienia. W niektórych sytuacjach stosuje się próbę trzech szklanek, potwierdzającą przewlekła formę zapalenia prostaty. W próbie tej wykonuje się badanie ogólne moczu przed i po masażu stercza. Dodatkowe metody diagnostyki zaburzeń prostaty to USG TRUS czy badanie stężenia PSA we krwi.

Nieprawidłowo leczone zapalenie prostaty może prowadzić do ropnia stercza, którego leczy się operacyjnie.

Zapalenie prostaty – wpływ na płodność

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może być przyczyną niepłodności, ponieważ zmniejsza ruchliwość plemników. Istotnym problemem w chorobach prostaty jest także czynnik psychologiczny, który może sprawić, że nawet niewielki dyskomfort, może urosnąć do rangi problemu, który w konsekwencji będzie miał negatywny wpływ na satysfakcję osiąganą z życia intymnego i płodność.

Zapalenie prostaty a rak

Nie ma badań wskazujących na zwiększone ryzyko pojawienia się nowotworu stercza w konsekwencji zapalenia prostaty. Jedyne ryzyko może być związane z maskowaniem przez dolegliwości stanu zapalnego rozwijającego się nowotworu. W razie wątpliwości lub niepokojących objawów zaleca się diagnostykę w kierunku nowotworu, którym może być chociażby sprawdzenie poziomu PSA.

Czy można zarazić partnera/partnerkę?

Chociaż lista chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową jest całkiem długa, nie znajduje się na niej przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Warto jednak potraktować każdy przypadek indywidualne i na czas leczenia rozważyć stosowanie prezerwatyw, które mogą mieć pozytywny wpływ na komfort psychiczny partnera lub partnerki.

Jak zapobiegać zapaleniu prostaty?

Trudno jednoznacznie wskazać jakie czynniki mogą pomóc w zapobieganiu zapaleniu prostaty. Warto dbać o zachowanie ogólnego dobrego stanu zdrowia, a więc zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia, dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, a także wykonywać badania profilaktyczne.

Prostata z obecnością zwapnień

Zaburzenia w funkcjonowaniu prostaty mogą prowadzić również do powstawania zwapnień w miąższu gruczołu krokowego lub kamicy układu moczowego na wysokości fragmentu cewki moczowej przebiegającego przez prostatę.

Zwapnienia mogą powstawać na skutek nieodprowadzonej wydzieliny, która zalega w gruczole i zazwyczaj nie dają żadnych objawów bólowych. Mogą jednak powodować uczucie parcia na pęcherz, czy wyciek moczu po zakończeniu mikcji. Takie zaburzenia mogą pojawić się np. jako powikłania po przebytych stanach zapalnych prostaty, ale pojawiają się także z wiekiem. W razie zauważenia niepokojących objawów należy zwrócić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

Prostata jakie badania krwi?

W diagnostyce prostaty, oprócz morfologii, podstawowym wskaźnikiem jest PSA, którego podniesiony poziom we krwi może wskazywać na zaburzenia w funkcjonowaniu prostaty i jego nieprawidłowości. Jako uzupełnienie diagnostyki lekarz może wtedy zlecić USG przezodbytnicze czy wykonanie badania per rectum.