Rak prostaty

Nowotwór gruczołu krokowego nazywany inaczej rakiem prostaty lub stercza zajmuje drugą pozycję wśród nowotworów dotykających mężczyzn i ustępuje pierwszeństwa tylko nowotworowi płuca. Każdego roku ilość nowych zachorowań na nowotwór gruczołu krokowego zwiększa się o około 2-2,5%. Do popularnych typów nowotworów złośliwych zaliczamy raki gruczołowe – gruczolakoraki, a po przeciwnej stornie znajdują się mięsaki. Wśród nowotworów niezłośliwych dominują gruczolaki.

Rak prostaty objawy

Rodzaj zaawansowania zmian nowotworowych w obrębie prostaty ma znaczący wpływ na objawy.

Objawy nowotworu ograniczonego do samego gruczołu:

 • częste oddawanie moczu
 • utrudnione oddawanie moczu np. slaby strumień, trudności w rozpoczęciu oddawania moczu czy przerywany strumień
 • odczucie nieopróżnionego pęcherza

Wraz z rozwojem zaawansowania stadium nowotworu mogą się pojawiać następujące dolegliwości:

 • pieczenie przy oddawaniu moczu
 • krwiomocz
 • zaburzenia wzwodu oraz krew w spermie
 • krwawienia z odbytu
 • ból odbytu
 • ból krocza
 • ból w okolicy lędźwiowej

Diagnostyka nowotworu stercza:

W przypadku nowotworu z przerzutami pojawiają się także bóle kostne, powiększenie węzłów chłonnych, porażenie kończyn, zaburzenia krzepnięcia krwi czy ogólne wyniszczenie organizmu związane z chorobą nowotworową.

Przyczyny raka prostaty

Do tej pory nie ma jasno określonych przyczyn występowania nowotworu gruczołu krokowego, jednak ryzyko jego pojawiania się wzrasta z wiekiem oraz w przypadku występowania mutacji genu BRCA. U kobiet zwiększa on ryzyko zachorowania na raka jajnika i raka piersi.

Rak prostaty w jakim wieku?

Im szybciej następuje wykrycie nowotworu, tym łatwiejsze jest lego leczenie, dlatego ważne jest aby nawet mężczyźni, którzy nie odczuwają żadnego dyskomfortu związanego z funkcjonowaniem układu moczowego po ukończeniu 50 roku życia powinni raz do roku wykonać badanie urologiczne oraz wykonywać kontrolę poziomu PSA we krwi.

Dieta przy raku prostaty

Przy każdym nowotworze dieta ma szczególne znaczenie i powinna być zawierać dużo warzyw i owoców bogatych w substancje odżywcze. Poza tym warto wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć kawę, herbatę i napoje alkoholowe.

Przy problemach z prostatą ważne jest dostarczanie organizmowi bogatemu w przeciwutleniacze i działającemu przeciwnowotworowo likopenu, a także szczególnie istotnych w profilaktyce przerostu prostaty, flawonidów działających również antynowotworowo i obniżających poziom cholesterolu oraz sitosteroli, które mają właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi i zmniejszające stan zapalny – w tym także obrzęk prostaty. Bogatym źródłem sistosteroli są pestki z dyni, kiełki pszenicy, olej kukurydziany, ziarna sezamu czy soja. Z kolei likopen znajduje się w pomidorach, arbuzach, owocach dzikiej róży czy czerwonych grejpfrutach. Na co dzień należy przede wszystkim pamiętać o zdrowej zbilansowanej diecie bogatej w świeże warzywa i owoce.

Więcej informacji o diecie na prostatę.

Kiedy rak prostaty jest uleczalny?

Wykryty we wczesnym stadium nowotwór prostaty jest uleczalny. Możliwe jest zastosowanie leczenia radykalnego umożliwiającego usunięcie gruczołu. Jednak w Polsce większość przypadków nowotworu gruczołu krokowego jest wykrywanych w stadium zaawansowanym.

Kiedy rak prostaty jest nieoperacyjny?

W przypadku nowotworu z przerzutami nie stosuje się leczenia radykalnego, ale można:

 • wprowadzić terapię hormonalną, która ma powodować zmniejszenie oddziaływania androgenów na gruczoł krokowy
 • chirurgicznie usunięcie jąder
 • farmkoterapia mająca na celu ograniczanie wytwarzania testosteronu przez jądra

Jak szybko postępuje rak prostaty?

Nowotwór gruczołu krokowego rozwija się powoli, a zanim guz będzie miał objętość 1 ml może upłynąć około 10 lat, z kolei od tego momentu wystarcza już 4 lata, aby ilość komórek nowotworowych się powiększyła.

Jak zapobiegać rakowi prostaty?

W zapobieganiu rozwojowi prostaty, ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, dostarczanie organizmowi dużej ilości bogatych w składniki odżywcze warzyw i owoców, unikanie kawy, herbaty i alkoholu, a także aktywność fizyczna dostosowana do możliwości poszczególnych osób.

Rak prostaty – leczenie

Leczenie raka prostaty zależy od wieku pacjenta, jeśli czas przeżycia naturalnego przekracza 10 lat to można zastosować radykalne leczenie, które oznacza:

 • całkowite wycięcie prostaty, pęcherzyków nasiennych, węzłów chłonnych miednicy
 • napromienianie gruczołu krokowego
 • brachyterapii – radioterapii polegającej na wprowadzeniu radioizotopu do gruczołu krokowego (na czas określony lub na stałe)