Co to jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy nazywany także sterczem, będący elementem męskiego układu moczowo-płciowego produkujący płyn bogaty w substancję, która odżywia i chroni plemniki, a także glukozę wpływając tym samym na jakość nasienia i płodność.

Jak wygląda prostata?

Prostata to gruczoł wielkości kasztana, usytuowany u podstawy pęcherza moczowego, otoczony przez mięśnie gładkie. Przez prostatę przechodzi cewka moczowa i przewody wytryskowe będące częścią dróg nasiennych, które łączą się ze sobą w gruczole. Tylna ściana prostaty przylega do odbytnicy. Gdy osiąga dojrzałość – zazwyczaj około 30 roku życia – jej szerokość wynosi około 3-3,5 cm.

Jak dbać o gruczoł krokowy?

W dbaniu o prostatę bardzo ważne jest nieignorowanie niepokojących objawów, które mogą pojawiać się także u młodych mężczyzn, a w zależności od historii chorób prostaty w rodzinie już po ukończeniu 40. lub 50. roku życia należy robić badania profilaktyczne. Istotne znaczenie w profilaktyce chorób gruczołu krokowego ma także odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Prostata – kto leczy?

Pojawienie się różnorodnych dolegliwości związanych z zaburzeniami oddawania moczu warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem internistą, który po zrobieniu wywiadu z pacjentem zaleci odpowiednią diagnostykę i w razie potrzeby skieruje do urologa lub bezpośrednio skonsultować się urologiem.

Prostata co produkuje?

Prostata produkuje mętny, białawy płyn, w którym znajdują się plemniki, który zarazem je chroni i odżywia.

W jakim wieku rozpoczynają się problemy z prostatą?

Mężczyźni, którzy maja w rodzinie przypadki zachorowań na raka, powinni zainteresować się diagnostyką prostaty już po ukończeniu 40 roku życia, jednak standardowo gruczoł ten zaczyna się rozrastać 10 lat później. To wtedy ucisk na cewkę moczową zaczyna powodować problemy z oddawaniem moczu. Z kolei u mężczyzn, którzy ukończyli 60. rok życia wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty.

Przerost gruczołu prostaty jest uważany za fizjologiczny przejaw starzenia się mężczyzn. Statystyki mówią, że dotyka 60 proc. mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia i 80 proc. seniorów po ukończeniu 80. roku życia.

Natomiast stany zapalne prostaty mogą się pojawiać także u młodych mężczyzn.

Czy prostata ma wpływ na potencję?

Jednym z powodów, dla których warto odpowiednio zadbać o prostatę, a także w przypadku pojawienia się jakichś niepokojących objawów, udać się do lekarza, jest potencja. Odpowiednio wczesne leczenie lub zastosowanie profilaktyki czy regularne wykonywanie badań prostaty może pomóc w uniknięciu powikłań, które mogą mieć negatywny wpływ na potencję. Ponadto przewlekły stan zapalny prostaty może powodować zaburzenia erekcji oraz ból podczas wytrysku.

Prostata i zatrzymanie moczu

Przerost prostaty idzie w parze z problemami w wydalaniu moczu. Może prowadzić do takiej sytuacji, w której pojawia się nie tylko problem z częstym oddawaniem moczu – także w nocy, ale także problemem z samym jego rozpoczęciem, przerwami w trakcie, a także uczuciem nieopróżnionego pęcherza czy popuszczaniem moczu

Czy prostata lubi ciepło?

Ciepło zdecydowanie służy prostacie i choć to nie jest do końca takie oczywiste, także ciepłe stopy. Ich wychłodzenie, podobnie jak notoryczne wychładzanie całego organizmu, może mieć negatywny wpływ na prostatę. Warto jest od czasu do czasu wymoczyć nogi w gorącej wodzie, a później zafundować im masaż czy zafundować sobie kąpiel z dodatkiem odwaru ze skrzypu. (0,5 kg zioła zalanego 2-3 litrami wody gotowane po przykryciem przez pół godziny), który dodajemy do wanny.